„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
Szeptember 5-től határozatlan idejű sztrájkot hirdetett a Mozdonyvezetők Szakszervezete. A MÁV Zrt. bírósághoz fordul, a szakszervezet szakmaiatlannak és rosszhiszeműnek minősíti a vállalat állításait.
A Mozdonyvezetők Szakszervezete augusztus 24-ei gyűlésén határozatlan idejű sztrájkot hirdetett. A munkabeszüntetés szeptember 5-én éjféltől venné kezdetét, és mind a személy-, mind az áruszállításra kiterjedne. A szakszervezet döntéséről tájékoztatta a MÁV-START Zrt. vezérigazgatóját, egyben tárgyalást kezdeményeztek követeléseik teljesítésére, a vállalat vezetősége azonban nem fogadta el a bejelentést.
Közleményében a MÁV-START jelezte: megalapozatlannak tartja a sztrájkfenyegetést. Mint írták: a mozdonyvezetők munkájának jelentőségét a vállalat a javadalmazásukban is kiemelten elismeri. „Keresetük 2016 óta több mint 60 százalékkal növekedett a tavalyi év végéig. Az idén év elején megvalósított 10 százalékos béremelés tovább növelte járandóságukat. Ennek eredményeként a mozdonyvezetők a MÁV-csoporton belül és a teljes nemzetgazdaságban is kiemelkedő mértékű havi átlagkeresete meghaladja a 800 ezer forintot. Emellett júliusban előrehozott, egyszeri, egyösszegű kifizetésben részesült a vállalatcsoport minden munkavállalója, köztük a mozdonyvezetők is” – írták, hozzátéve: miután a vállalat a szakszervezetekkel kötött megállapodások minden egyes pontját maradéktalanul betartotta és betartja,
A közleményre azonnal reagált a szakszervezet. „Hivatásunk védelmében” közzétett nyilatkozatukban kiemelik: ők nem írták alá a több mint egy évvel ezelőtt kötött, 2021-23-ra szóló bérmegállapodást, mert azt jogilag aggályosnak, szakszervezeti szempontból pedig szégyenletesnek tartották. „Az azóta eltelt időben a munkáltató továbbra sem tett érdemi lépéseket a MOSZ követelésének teljesítése érdekében. A 2021. évi reálkereset-veszteség kompenzálására munkáltatói intézkedés nem történt. Kimondottan szakmaiatlan és rosszhiszemű az a munkáltatói állítás, amely a hatályos megállapodások alapján 2022. év decemberében járó jövedelem egy részének 2022. júliusi kifizetését, a Szakszervezetünk által követelt reálkereset veszteség kompenzálásának minősíti” – írja a MOSZ közleményében.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán